Macskatlasz-avagy honnan hová sétáltak a történelem folyamán?
A Római birodalom keleti kapcsolatai nyomán Grúziában i.e. 2500-ban állítólag már háziállat lett volna.Egyiptomban már régebben is ismertes volt,de még szent állatként is csak kb. i.e. 200-ban tűnt fel,és csak jóval ezután kezdett háziállatként szerepelni.Hirts szerint a kínaiak házimacskája is egyiptomi eredetű volna, mert sem a normálfülűt,de még az ott honos hosszú lógófülűt sem lehet más ősre visszavezetni.A mohamedánizmus térhódításával Keleten hamarosan elterjedt a macska is.A macskákat Mohamed is kedvelte.Mindaddig,amíg ki nem derült,hogy a próféta mennyire kedveli a macskát,csak általában becsülték.A macskát ilyenformán úgy tartották,hogy az igazhitűek paradicsomából való.
Kb. az i.e. 5. században került Európába első ízben.Ebben az időben már vázákon ábrázolják,de még ritkaságszámba mehetett,mert viszonylag kevés ábrázolását ismerjük ebből az időből.Írott emlék alig van.Németországban valamivel később,a VIII. és IX.században tűnik fel.1500-ra azután az akkori egész kultúrterületen közismertté válik.1570-ben Ciprusra kígyófogónak vitték be a zárdába.Amikor a törökök elfoglalták a szigetet,a macskákat mint értékes hadizsákmányt magukkal vitték.Az újvilágba állítólag már a vikingek bevitték.De hogy a vikingekhez akkoriban,tehát a XI.században,hogyan került,nem ismertes.Afrikába s más keleti területekre a portugál,spanyol gyarmatosítók magukkal vitték macskáikat,s az elfoglalt területeken el is terjesztették.Új zélandba csak 1857-ben került először,mégpedig a különösen szép perzsamacska.Majd mintegy évszázad múlva Franciaországba is eljutott.Mindenütt nagyra becsülték.
Bökönyi szerint hazánkban házimacska csontmaradványok a X-XI.századból kerültek elő.Különösen sokat találtak Budán.Ezek kistestű,apró állatok voltak.Ezt megelőzően-mint láttuk-vandál női sírban is találtak már hazánk földjén macskát. |